Тема уроку: Музика і театр епохи класицизму
Мета уроку: формування ключових компетентностей:
- загальнокультурна компетентність: виховувати естетичний смак, інтерес до музичного і театрального мистецтва епохи класицизму, високі моральні якості;
- інформаційна компетентність: переглянути відео-уривки, прослухати музичні уривки за допомогою Інтернет-джерел;
- міжпредметних естетичних компетентностей: проаналізувати засоби виразності видів мистецтв, присутніх в творах, визначити спільне і відмінне, інтерпретувати мистецькі твори;
- предметних компетентностей: навчати вирізняти та впізнавати характерні ознаки стилю в музичному і театральному мистецтві епохи класицизму;
- розвивати творчі здібності, навички образного, осмисленого сприйняття мистецьких творів;
- виховувати любов до музики та театрального мистецтва.
Тип уроку: комбінований, поглиблення знань.
Оснащення уроку: підручник, комп`ютер, синтезатор, альбом для малювання.
Методи і прийоми: коментар вчителя, бесіда, демонстрація наочності, організація процесу сприймання, пізнавальної, практичної діяльності учнів, стимулювання активності учнів, педагогічне спостереження, індивідуальне консультування, порівняльний аналіз.
Форма організації: виконання творчої роботи – у групах.
Терміни і поняття: Віденська школа, струнний квартет, інструменти оркестру, оперний жанр, досягнення композиторів віденської школи. Правила класицизму в театрі, головний конфлікт. Драматургія Мольєра. Італійський, французький театр.
Музичний ряд: К.В. Глюк. Опера «Орфей та Еврідіка»(соло флейти), В.А. Моцарт. Арія Фігаро із опери «Весілля Фігаро», Л. ван Бетховен. Соната № 23 (уривок із 1 ч.)
Відеоряд: Мілош Форман. Кінострічка «Амадей», комедія Моль`єра (уривки)
Міжпредметні зв’язки: література, музичне мистецтво, історія, образотворче мистецтво.
Хід уроку
- Організація класу
Вхід до класу під музику епохи класицизму, музичне вітання.
- Мотивація навчальної діяльності
Пропонуємо учням переглянути відеоряд із зображенням відомих театрів під звучання музичних уривків епохи класицизму.
- Чи знайома вам музика, яка щойно звучала?
- Можливо, ви знаєте її авторів?
- Якщо ні, спробуйте визначити (методом здогадок та аналізу) за індивідуальним стилем, часовою та національною належністю або характером?
Мабуть, ви здогадались, ми продовжуємо нашу розмову про стиль класицизм у мистецтві. На черзі- музика і театр, два поняття, які тісно пов`язані між собою.
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
- Актуалізація набутого навчального матеріалу учнями
- Пригадайте, що вам відомо про поняття «класична музика», «композитори-класики»? Що означає термін «класицизм»?
- Розкриття теми уроку
Наприкінці ХVIII- початку XIX ст. у культурному житті Європи відбулися суттєві зміни. Настала доба просвітництва, доба великих видатних людей. На зміну стилям бароко і рококо прийшла епоха класицизму.
У музичному житті з`явились перші публічні концерти, створювались музичні товариства та оркестри. При дворі значне місце посіла розважальна музика: касації, дивертисменти, серенади. Модними стали музична освіта і любительське музикування. Завдяки цьому був сформований один з важливих жанрів музичного класицизму-струнний квартет.
Видатним досягненням другої половини XVIII ст. є формування віденської класичної школи. Саме в цей період сформувався склад сучасного симфонічного оркестру, жанри симфонії, сонати, тріо, квартету та квінтету. В сонатному allegro зароджується, а пізніше, в творчості Бетховена формується новий метод музичного мислення — симфонізм. Суттєвого реформування в творчості В. А. Моцарта та К. Ф. Глюка зазнає оперний жанр, долаючи закостенілу умовність аристократичної опери.
Центром становлення класичної музики стала віденська класична школа, завдяки чому в музикознавстві закріпився також термін «віденський класицизм».
Найхарактерніші риси цього періоду — прозорість і ясність, чітке членування музичної тканини на відносно короткі побудови, превалювання гомофонії (на відміну від барокової поліфонії). У творчості композиторів-класиків відбувається становлення класичного восьмитактового періоду, класичної гармонії, становлення сонатної форми та жанрів класичної симфонії, квартету, квінтету та інших жанрів, формується класичний склад симфонічного оркестру.
Найяскравіші представники цього напрямку — Йозеф Гайдн, Вольфганг Амадей Моцарт та Людвіг ван Бетховен. Західноєвропейське музикознавство до композиторів-класиків відносить також попередників віденської класичної школи — К. В. Глюка, К. Ф. Е. Баха, В. Ф. Баха. До епохи класицизму належать також італійські композитори М. Клементі, Л. Боккеріні, Л.Керубіні, Д. Чімароза.
Представникам віденської класичної школи, і насамперед, Гайдну, н алежить заслуга формування стійкого складу симфонічного оркестру. Колись композитори задовольнялися лише тими інструментами, які в цей момент були доступні. Поява стійкого складу оркестру - яскрава ознака класицизму. Стійкий склад інструментів оркестру давав цільне і однорідне звучання всього оркестру.
- Слухання та аналіз музичних творів
Оперна музика
Крістоф Віллібальд Глюк-представник німецького музичного класицизму, композитор, видатний оперний диригент, автор 107 опер.
Послухайте мелодію з опери К. В. Глюка «Орфей та Еврідіка», в якій композитор відмовився від арій da capo та підсилив роль оркестру, пов`язавши характер музики зі змістом твору. Поділіться своїми враженнями від прослуханої музики.
Вольфганг Амадей Моцарт- ціла епоха в розвитку оперного мистецтва. Він є автором понад 600 творів. Серед них- більше 50 симфоній і 40 інструментальних концертів. Та саме опера посіла найвагоміше місце в творчому доробку композитора.
Найбільш відома опера Моцарта - «Весілля Фігаро», новаторством якої стало музичне окреслення персонажів та комічне протистояння (конфлікт) сюжету.
- Послухайте уривок з арії Фігаро. Дайте характеристику героя за музичним епізодом. На папері спробуйте відтворити образ Фігаро у вигляді шаржу.
Інструментальна музика
Франц Йозеф Гайдн-австрійський композитор, автор понад 1000 творів всіх жанрів і форм музики того часу. Всесвітню славу принесли йому ораторії і симфонічні твори. Гайдна по праву називають батьком симфонії (104) та засновником жанру струнного квартету(83).
Людвіг ван Бетховен німецький композитор. У своїй творчості він зумів зберегти основні риси стилю класицизм (монументальність, ясність, стрункість композиції). Його музиці властива енергетична напруга, збудженість почуттів та драматизм. Творчість Бетховена стала підсумком цілої епохи музичного класицизму. Творчим дітищем композитора стала фортепіанна соната. Бетховен-новатор віртуозно володів фортепіано. Вперше цей інструмент зазвучав у нього як цілий оркестр.
- Прослухайте уривок із 1 ч. «Апасіонати» (сонати № 23) Бетховена, розкажіть про свої враження від прослуханої музики.
- Перегляд відео-уривку
- Перегляньте уривок із кінофільму «Амадей», який був створений режисером Мілошем Форманом за мотивами драми Пітера Шеффера Спробуйте розпізнати музичні уривки, які звучать у фільмі, проаналізуйте акторську гру і костюми. Які твори інших видів мистецтв присутні у стрічці? Що вам про них відомо?
Театральне мистецтво
Найбільшого розквіту класицизм досягає у французькій драматургії XVII ст. Театр і театральне мистецтво взагалі посідали виняткове місце в естетиці класицизму. Визначено це тим, що саме театр, висуваючи проблеми протистояння почуття і розуму, піднімав глибокі проблеми моралі, історії. До того ж театр дозволяв гармонійно поєднати різні види мистецтва — словесне, пластичне і музичне.
Центральне місце в естетиці класицизму посідає категорія краси. На думку класицистів, краса існує у світі об’єктивно і не залежить від людини та її внутрішнього світу.
Важливим елементом естетики класицизму є вчення про розум як головний критерій художньої правди і прекрасного в мистецтві. Звідси походить майже математична точність правил класицизму. По-перше, це чіткий поділ героїв на позитивних і негативних. По-друге, підкреслення в героїв однієї риси характеру (честі, обов’язку, хоробрості, лицемірства, жадібності тощо). По-третє, драматичні твори (трагедія, комедія) підкорялися правилу «трьох єдностей» — дії, часу, місця. П’єса показувала події, які відбувалися протягом одного дня і в одному місці. Чітка композиція творів мала підкреслювати логіку задуму автора, певні риси персонажів. В трагедіях зображували людей «високого» звання — королів, вельмож, героїв, а сюжети бралися з античних трагедій, Старого Заповіту або героїчного епосу. Дійовими особами комедій були люди «низького» звання — городяни, селяни, слуги, а сюжети автори брали цілком життєві.
Твори «високого» жанру писали величавою, урочистою мовою. Мова «низьких» жанрів наближалася до розмовного стилю.
Якщо у «високих» жанрах прославлялись ідеї монархії та громадського служіння, то в «низьких» жанрах викривалися вади суспільства і характерів. (Мольєр і епоха класицизму)
Головний конфлікт, який відображався у п’єсах, — це конфлікт між пристрастю і здоровим глуздом. Класицисти прагнули показати, наскільки згубно для людини підпасти під вплив пристрастей. Вони вважали, що людина у своїх вчинках та переживаннях мусить керуватися здоровим глуздом, розумним началом.
Отже, за правилами класицизму, кожний твір повинен бути цілісним з точки зору задуму й форми, тематики й мови, жанру й композиції. Логічність, єдність, урівноваженість усіх елементів тексту — шлях до досконалості й естетичної довершеності.
Доба класицизму подарувала людству таких великих драматургів, якими були П. Корнель, Ж. Расін, Ж.-Б. Мольєр.
Жан-Батіст Поклен (театральний псевдонім-Мольєр) - засновник європейської класичної комедії, актор, театральний діяч, реформатор сценічного мистецтва. Він створив жанр соціально-побутової комедії, спираючись на традиції народного театру та досягнення класицизму.
Керуючись смаком придворної публіки, французькі драматурги втілили на сцені ідеали абсолютизму, створили тип героя, який підпорядковує свої почуття інтересам держави, бореться за честь і славу.
Твори великого французького драматурга П`єра де Бомарше «Севільський цирульник» і «Одруження Фігаро» визнані найбільш зрілим втіленням комедії моралі.
Тим часом у Венеції розвивалась італійська класицистична комедія, в оновленні якої велику роль відграли Карло Гольдоні та Карло Гоцці. В Англії у добу класицизму зароджується новий жанр театрального мистецтва - драма.
- Пропоную вам здійснити віртуальну подорож інтернетом до театру Мольєра та переглянути уривок з його комедії. Поділіться своїми враженнями від перегляду.
7. Підсумок уроку, рефлексія
- Назвіть композиторів епохи класицизму, здобутки яких назвали «віденською класичною школою».
- Які музичні жанри були сформовані в цей період?
- Назвіть музичні твори стилю класицизм, які найбільше вас вразили.
- Розкажіть про правила класицизму в театральному мистецтві.
- Назвіть видатних драматургів доби класицизму.
8. Домашнє завдання
Оберіть один із варіантів і виконайте завдання вдома:
1) розробіть колективний проект на тему «Шедеври стилю класицизм»;
2) підготуйте афішу театрального спектаклю, поставленого за мотивами драматичних творів стилю класицизм;
3) створити диск під назвою «Шедеври класицизму», записавши на нього музику , що вам найбільше сподобалась.
|